Šokantan naslov ima svoje uporište u podacima do kojih smo došli zahvaljujući redovnom izvještaju poreskih organa u BiH. Za početak, treba onima koji ne znaju pojasniti značenje pojma “takse na firmu” – to je lokalna administrativna taksa za postavljanje natpisa firme na fasadu objekta, a plaća se od 50 KM za nevladine organizacije, lokalna udruženja i društva, makar i nemala fizički tablu na fasadi, pa do nekoliko hiljada KM za velike firme u centru grada. I tako u cijeloj BIH.
Pune četiri godine mandata lokalnu administrativnu taksu gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović lažno prikazuje kao “POREZ”, svjesno obmanjujući javnost jer porez naplaćuje država ili entitet, a ne grad ili kanton. Prethodni gradonačelnik, rahmetli husejin Smajlović je u nekoliko navrata pozivao kladioničare koji djeluju u Zenici i pozivao ih da sponzorstvima zeničkih sportskih klubova pokažu odanost gradu, jer lokalna sredina može, ako se to ne dogodi, udaljiti kladionice od škola, vjerskih objekata, centra grada, otežavši im rad.
Godinama je funkcionisao neformalni sporazum, te su kladioničari samo za “firmu” plaćali gradu više od 300 hiljada KM, a onda je došao Kasumović i “razrezao” šest, sedam puta veće “poreze”. Umjesto 323 hilajde u 2016., tako su kladioničari trebali uplatiti 1,99 miliona KM.

Na prvu sjajan potez, populizam je cvijetao, a čak je SDA proglašena prijateljem kladioničara, jer su se njeni vijećnici protivili takvom populizmu. Ono što nije doprijelo do većine Zeničana je da Kasumović nije “izmislio toplu vodu” jer su to već pokušali drugi, ali je Ustavni sud u nekoliko navrata “obarao” takve odluke, jer osnova za njeno donošenje ne može biti djelatnost i njena “akumulativnost”.
Da prevedemo – cvijećara i kladionica, jedna do druge, u istoj ulici MORAJU plaćati istu “taksu na firmu”, jer je to općinska administrativna taksa. Zamislite kad plaćate taksu u općini da kažu da je Vama taksa 10 KM jer ste plavi, dok crnokosi plaćaju 5 KM. Diskriminacija na osnovu djelatnosti je “ušuškana” u navodnu profitabilnost.
I to je laž – naime, onda bi zlatare, banke, plaćale…uostalom, ko je Grad, gradska uprava da zna koliko je ko zaradio, koliko je ko profitirao. Promet i profit (zarada) nisu iste. Pogotovo što kladionice uzimaju novac, a onda dio vraćaju kroz dobitke građanima, dio kroz imovinu i plaće, a dio kroz poreze državi. Ma koliko banalno zvučalo, pekar kupi brašno i proda kifle, te procentualno na kilogramu brašna zaradi u proporciji više nego kladioničar od tiketa. Posve je drugi “par opanaka” što neki kući umjesto kifli nose ispunjene tikete kladionica. To je već društveni problem, a ne porezna politika.
I onda, šta Kasumović radi? Pokušava reketirati telekom operatere, osiguravajuća društva, pa i mesnice. Određuje zone, ko gdje može raditi, ko će koliko plaćati. Sve mu, kao i u drugim općinama, pada na sudu, ali on je uporen. Zašto? TO MORAJU ZNATI ZENIČANI!
Naime, sve dok traje sudski spor o razrezu taksi kladioničari NISU DUŽNI uplatiti NITI JEDNU KM! I dok je svih prethodnih godina uplata taksi bila 84-98 posto, otkako je Kasumović na vlasti u Zenici uplate se kreću od 0,15 do 2,19 posto! Čak i ta pretplaćena sredstva sutra mogu biti vraćena uz bogate zatezne kamate…
Nije Kasumović usamljen u tome. I drugi su pokušali “omastiti brk”, ali niko nije uspio. Čak presude Ustavnog suda kažu jasno pozivajući se na desetine sličnih presuda proteklih godina širom FBIH. NE MOŽE! U općinama poput Tešnja, Zavidovića, Žepča, Olova, Usore, Breze..gdje lokalna vlast nije pokušala da popuni budžet na nelegalan način, uplaze su od 82 do 100 posto, kao i u Zenici prije Kasumovića.
Pogledajte NAJBITNIJI podatak iz tabele. Zenica je godišnje ubirala oko 300 od 500 hiljada KM koliko se ubiralo na nivou kantona. Dakle, više od pola.Onda je Kasumović “zinuo” i zatražio 1,99 od 2,3 miliona. I dobio tri hiljade. Dobio 0,15 posto, a i to naknadno izgubio na sudu. Svojim bahatim ponašanjem je naplatu na nivou kantona srezao sa 78 na 7 posto. Osim što je odmogao Zeničanima, odmogao je i ostalim u Kantonu. A kome je ustvari pomogao?
Zanimljivo je da je Kasumović na početku druge ljude obilježio kao “nosače torbi s novcem” za kladioničare. ono što ne može nikako objasniti jeste da kladioničari sada uplaćuju deset puta manje sredstava, Zenica nikad slabije nije naplatila takse, a kladionice se šire i šire, ni koronavirus ih ne može ugasiti, a kamoli Kasumović…
Dakle, je li Kasumović ustvari svjesno išao na nešto što je, čak i od najbližih saradnika, upozoravan da je nemoguće i više puta presuđeno kao neizvodivo? Je li sve baš slučajnost ili upornost “velikog ekonomskog stručnjaka”??? Ili dogovor, jer i sudske troškove plaća Grad, odnosno građani.
Pogledajte sad Službene novine Grada Zenica, broj 2, strana 8. od 15.03. 2019. –
- Savršeno jasno u Članu 11. piše da postojeći korisnici poslovnih prostora koji obavljaju djelatnost kockanja i klađenja (u centru grada), te tržnim centrima i tržnicama, djelatnosti mogu obavljati do isteka postojećih dozvola za obavljanje takvih djelatnosti izdatih od strane nadležne gradske službe. Nakon isteka važenja dozvola gradska službe NEĆE odobravati obavljanje djelatnosti kockanja i klađenja…
Od objave u službenim novinama proteklo je više od 18 mjeseci, tako da nijedna godišnja dozvola više ne bi mogla da važi. I ?
Je li gradonačelnik Kasumović uistinu zaštitnik građana i budžeta, možda bi mogao da pojasni jednostavnom procjenom vrijednosti njegovih nekretnina u Gradu Zenica i drugim mjestima. I sma priznaje da one višestruko prelaze iznose neto plaća njega i supruge od prvih zapošljavanja, a odgovor – snaš'o se, možda najbolje oslikava sve oko njega. Je li slučajna zahvalnica kladioničara koju je na skupštini Sportskog saveza primio njegov savjetnik Armin Mujkić? Da li…
Zaključite sami. Ako je ovo način zaštite Zeničana od pošasti klađenja, Fuade nemoj nas više braniti, Allaha Ti. Kao što izmišljeni lik načelnika u filmu “Gori vatra” kaže na kraju filma – Zaime, j…o si nas za sva vremena…