

Dok napredne opštine u ovom dijelu Bosne i Hercegovine čine sve da ublaže posljedice epidemije virusa COVID-19, grad Zenica na čelu s Fuadom Kasumovićem tavori čekajući da njegovu platu gradonačelnika zarade nadležni na višim nivoima. Kada se podvuče crta nakon pet mjeseci borbe protiv ove pošasti, ispada da troma, a usto i sve glomaznija gradska administracija, nije uradila ništa da spasi ionako poljuljanu privredu i poslovni ambijent u četvrtom po veličini gradu u BiH.
Umanjenje kirije za korisnike gradskih poslovnih prostora i štandova na tržnici za 50 posto, te odabir partnerske banke za plasman subvencionirane kreditne linije, koja, treba i to reći, takve aranžmane ima sa još 30 lokalnih zajednica u BiH, sve je što (ni)je Kasumović uradio za privredu u vrijeme epidemije. Kada nema boljih rezultata i projekata, ne preostaje mu ništa nego da se na službenoj gradskoj internet stranici i lokalnoj televiziji, koja je potpuno podređena veličanju lika i (ne)djela gradonačelnika, hvali podjelom paketa, koje je dobrim dijelom osigurao Catolic Relief Services (CRS), plastenicima “Muslim Aida”, i naravno njegovim najvećim projektom u gradskoj jezgri za nepune četiri godine mandata – osvježavanjem “surfinija i pelargonija” na mostovima, što izaziva podsmijeh čak i kod prevarenih birača koji su mu dali glas 2016. godine.
Kasumović istodobno sve čini da umanji značaj aktivnosti Vlade ZE-DO kantona koja je izdvojila milionska sredstva za subvenciju plate za radnike firmi kojima je bio zabranjen rad u vrijeme pandemije, koja je zajedno s Federacijom BiH osigurala pomoć za podsticaj proljetne sjetve, koja je osigurala milione i povoljne aranžmane za opremanje Kantonalne bolnice u Zenici, a ranije je osigurala 40 miliona maraka za rekonstrukciju, dogradnju i utopljavanje bolničkih of zgrada te izgradnju novih odjela, ali su projekti zaustavljeni zbog Kasumovićevih blokada, kao da se Zeničanke i Zeničani ne liječe, niti rade u ovoj ustanovi. Smeta Fuadu i podjela paketa za demobilisane borce mlađe od 57 godina koje je, bez medijske pompe i hvalisanja, kako bi to gradonačelnik uradio, nabavila i podijelila Vlada ZE-DO kantona, a u programu njegove privatne gradske televizije nije plasirana ni vijest da je Ministarstvo za boračka pitanja ove sedmice sa po 8.000 maraka podržalo pokretanje više od 90 novih boračkih firmi u kantonu, od kojih je desetak u Zenici.
Bitno je da je na gradskoj internet stranici i TV Zenici u jeku epidemije glavna vijest bila da gradski vijećnici nisu raspravljali o Kasumovićevoj inicijativi da se odreknu paušala za dva mjeseca u korist podrške privrednicima, dok javnost nije mogla saznati jesu li se gradonačelnik i njegovi preplaćeni saradnici spremni odreći svojih primanja radi istog cilja. Od koga je, dobro je.
Lekciju iz ponašanja lokalne vlasti u ovo krizno vrijeme, Kasumović bi mogao naučiti od drugih opština u ZE-DO kantonu, a posebno naprednog Tešnja, koji po veličini nije ni blizu “četvrtog po veličini grada u BiH”, ali svojim odnosom prema privredi i građanima pokazuje zbog čega je jedna od najuspješnijih opština u BiH. Samo jednom odlukom administracija na čelu s načelnikom Suadom Huskićem uštedjela je privredi i građanima 300.000 KM, koliko je Grad Zenica ukupno planirao za podršku privredi ove godine. Tešanjska administracija oslobodila je privrednike kojima je zabranjen rad plaćanja zakupa poslovnih prostora, plaćanja zakupa zemljišta i općinskih placeva, oslobodila ih plaćanja naknade za Fond za vatrogastvo, komunalne naknade i takse na firmu, kao i plaćanja naknade za upotrebu taxi stajališta. Mogao je Kasumović prepisati mjere od pametnijih, ali nije. Jer, kako kaže narodna izreka, prsten uvijek misli da je prst stvoren za njega.