Održavanje lične higijene nesumnjivo se poboljšalo od pojave virusa korona, ali da li isto može da se kaže i o našim navikama kada je riječ opranju veša? Nedavna istraživanja pokazuju da Covid-19 može da preživi na različitim površinama, uključujući i odjeću, i to od jednog do 24 sata. Iako se odjeća uglavnom sastoji od tkanine, ona ima i detalje poput metalnih patent zatvarača i dugmadi, na kojima ovaj opaki virus može da se zadrži i duže od jednog dana.
Najbolje je da je operete što prije
Čišćenje odjeće nakon svake upotrebe od presudnog je značaja za zaustavljanje prenošenja virusa, savjetuju stručnjaci. Za razliku od čvrstih površina koje možemo da obrišemo, odjeća ima mnogo slojeva vlakana i samim tim površinsko čišćenje nije dovoljno. Neophodno je da je perete deterdžentom i vodom, u veš mašini, ili da je hemijski očistite.
Po pravilu, ako ste nosili odjeću van kuće ili ste boravili na mjestu gdje je bilo mnogo ljudi, najbolje je da je operete što prije. Isto važi i za onu koja je možda došla u dodir sa tvrdim površinama, na kojima, dokazano je, virus znatno duže preživljava. Naravno, ako se bavite poslom koji podrazumijeva fizički kontakt sa ljudima, recimo u prodavnicama sa prehrambenim proizvodima ili u zdravstvu, ili njegujete osobu koja je pozitivna na koronu, trebalo bi da preduzmete dodatne mjere predostrožnosti.
Tada se savjetuje nošenje rukavica za jednokratnu upotrebu dok dirate prljav veš, koje nakon upotrebe treba baciti. Ako imate rukavice za višekratnu upotrebu, provjerite da li one mogu da se dezinficiraju. Nemojte da ih koristite ni za šta drugo u kući. I obavezno operite ruke kada ih skinete.

Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) savjetuju korištenje što je moguće vrelije vode, dok Britanci predlažu da temperatura iznosi od 40 do 60 stepeni, s tim što se istovremeno podrazumijeva korištenje veoma kvalitetnog deterdženta.
Neki izvori sugeriraju da je izbjeljivač odličan za tvrde površine, ali da nije preporučljiv za dezinfekciju većine odjevnih komada jer može da ih ošteti. Kada stvari ne možete da operete čim uđete u dom, čuvajte ih u čistoj vreći ili navlaci dok se za to ne ukaže prilika. Također, nipošto nemojte da tresete prljav veš, kako biste sveli na minimum mogućnost da se virus širi kroz zrak.
Kao i kod većine stvari, logika i zdrav razum su i ovdje važni. Na primjer, nema potrebe za pranjem kompletne odjeće, jer nije sva bila izložena opasnosti dok ste boravili van kuće. Nakon dodira sa prljavom, odnosno eventualno kontaminiramom odjećom, obavezno operite ruke. Čak i ako niste u mogućnosti da je operete, nemojte da paničite.
Dosadašnji dokazi govore da je teže doći u kontakt sa virusom na mekoj površini (poput tkanine), nego sa onim na često dodirivanim tvrdim površinama kao što su dugmići u liftovima ili kvake na vratima.
Korpa za veš
Ako koristite korpu za veš, savjetuje se da je očistite mješavinom izbjeljivača i vode. Konkretno, na litar vode ide pet kašika izbjeljivača ili, na 250 ml četiri kafene kašike. Ako je moguće, obložite korpu vrećama za jednokratnu upotrebu, koje bi trebalo da bacite poslije upotrebe