Znaate li da je Bosna i Hercegovina jedina evropska država koja nema nikakav rok, proceduru, niti plan smanjenja broja pasa lutalica na ulicama. Zasluga je to jakog kriminogenog lobija koji je utjecao na Parlament BiH da usvoji zakon o dobrobiti životinja, tako što će ga značajno prepisati od sličnih zapadnih, ali iz njega IZBACITI pasus koji govori o eutanaziji psa u Azilu nakon određenog perioda.
Naime, svi stariji, ali i srednje dobi sjećajus e filmova (ali i stvarnih događaja) u kojima djeca mole roditelje da udome psa iz Azila jer “ističe rok za udomljavanje”, nakon čega će pas biti “uspavan”. Tako je od kad je svijeta i vijeka.
U većini evropskih država je tako, a broj dana provedenih u Azilu prije nego neko udmi psa je od tri do 30 dana. Neke države su brutalnije, pa pse po kratkom postupku ubijaju na samoj ulici, dok recimo Grčka hvata, steriliše i pušta životinje. Samo u Italiji i Njemačkoj postoje “doživotni azili” i psi se ne ubijaju, ali i za to, kao i za grčki metod, postoji razlog i povod.
Naime, kako nam je rečeno, u ovim državama je prvo doveden “u red” broj pasa, metodama uspavljivanja, ubijanja neudomljenih, visokim kaznama za puštanje okoćenih potomaka, svim mogućim kontrolama, pa čak i kažnjavanjima ako “kakica” vašeg psa u šetnji isprlja travnjak.
Tek tada, kad se poimenično i čipom zna svaki pas, onda se može “ostatak” držati u Azilu ili sterilisati. U neuređenim sistemima, poput bosanskog, gdje desetine hiljada pasa po ulicama, liberalni pristup SIGURNO NIJE RJEŠENJE.
Samo i jedino u BIH je zakon najgora moguća kombinacija – bez eutanazije, bez kažnjavanja vlasnika, bez ičega… a od Azila koji imaju skromne kapacitete se traži da vječno udome pse.
Zenički Azil sa ne više od 100 mjesta, treba tako da brine o najmanje 5.000 pasa, a kad se zna da je prosječan vijek psa 15-ak godina, znači da se problem ni teorijski ne može NIKAD riješiti.
Jesmo li najbogatija država Evrope, da možemo pse držati u Azilima doživotno, čak i ako njihov broj na ulicama 10-20 puta veći od svih kapaciteta AZILA? Naravno da ne možemo, a siva zona odgovara samo jednoj grupaciji – onoj koja formira nelegalne azile, selektuje najzdraavije i najlješpše pse, ostale pušta na ulicu, a onda najbolje primjerke ilegalno izvozi u EU, za velike novčane svote.
Smatra se da je upravo grupacija koja radi na neelegalnom izvozu pasa ona koja ima veze sa lobiranjem i nedonošenjem kompletnog zakona u državnom Parlamentu. Na potezu je državni Parlament.
